Vladimir Putin’in Pek Tanınmayan Ailesi

TurkNA 14 Mayıs 2012 0

Rusya’nın en ünlü siyasi çifti, geçen ayki başkanlık seçimlerinde beraber göründü. Ancak bu fotoğraf, çiftin hâlâ beraber olup olmadığına dair sorular sorulmasına neden oldu. Geçen ayki seçim günü eşinin bir adım gerisinde oy merkezine giden Lyudmila A. Putin, bir ara Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin’in koluna dokundu.

Ancak kocası o na hiç dokunmadı. Eşi Vladimir’in koluna girip beraber merkezden çıksa da bir sonraki gün tepkiler genelde olumsuzdu. İnternette dolaşan bir resimde, Putin’in eşinin elini sıkarken gösteriyordu. Altındaki yazıda da, “6 yıl sonra görüşmek üzere” yazıyordu. Bir sonraki başkanlık seçimleri 6 yıl sonra. Putin çifti o kadar seyrek beraber görülüyor ki, birçok insan Lyudmila’nın first lady olarak pek bir şey yapmadığını düşünüyor. Seçim günü uzun süre sonra ilk kez beraber görünen çift, birçok insanın 12 yıldır ülkeyi yöneten Putin ailesinin etrafındaki gizemi sorgulamasına yol açtı. Putin’in eşi ve iki kızı hakkında neredeyse hiçbir şey bilinmiyor. Putin ve eşinin bir süredirayrı yaşadıklarına inanılıyor.

Kızların ise zamanında takma isimlerle üniversiteye gittiği söyleniyor. Putin’in kızlarının nerede oldukları, hatta Rusya’da yaşayıp yaşamadıkları veya çalışıp çalışmadıkları kimse tarafından bilinmiyor. Rus gazeteciler, ülkenin ulusal güvenlik konularında haber yapmanın, Putin ailesi hakkında yazı yazmaktan daha kolay olduğunu söylüyor. 2008′de Moskovsky Korrespondent gazetesi, Putin’in eşini boşayıp Olimpiyatlarda jimnastikte altın madalya kazanan Alina Kabaeva ile evleneceğini iddia etti. Daha sonra Putin, haberi sert bir şekilde kınadı ve gazete kısa bir süre sonra kapandı. Ondan k ısa b ir süre sonra da Putin başkanlığı Medvedev’e devretti ve eşi hiç görünmemeye başladı. Ancak daha da ilginç olan kızların hiç görünmemesi.

27 yaşındaki Maria ve 25 yaşındaki Yekaterina’nın ismi hiçbir sosyal medya sitesinde geçmiyor ve birçok Rus neye benzediklerini bile bilmiyor. Putin, defalarca kızlarının “normal” bir hayat yaşamasını istediğini söyledi. Kızlar hakkında bilinenler de son derece az. İkisi de St Petersburg Devlet Üniversitesi’ne gitti. Maria biyoloji, Yekaterina ise Asya Çalışmaları üzerine okudu. Güney Koreli Yoon Joonwon, babası ülkesinin Moskova’daki büy ükelç i l iğ inde ç a l ı ş ı rken Yekaterina’yla çıktığını iddia etti. Rus gaz devi Gazprom’a bağlı bir şirkette çalışan Hollandalı Jorrit Faasen’in ise Maria’yla çıktığı belirtiliyor.

Yakın arkadaşları bile Putin ailesi hakkında konuşmuyor. St. Petersburg Müzikevi’nin sanat yönetmeni Sergey Roldugin, Maria Putin’in vaftiz babası. Roldugin’in bir asistanı, patronunun Vladimir Putin ve ailesi hakkında hiçbir soruyu cevaplamayacağını söyledi. Asistan, “Bu tür konular hakkında konuşmaktan çekiniyor. Putin’in bundan mutlu olup olmayacağını kestiremiyor” diye konuştu.

0saves


Haberi beğendiyseniz Yorum Yapım veya RSS‘e üye olarak haberleri rss okuyucunuzdan takip edebilirsiniz.

Facebook hesabınla yorum yap

Yorum Yaz »