YARGITAY SEÇİMİNİ CEMAAT KAZANDI! Yeni Yargıtay Başkanı Ali Alkan

TurkNA 08 Mayıs 2012 0

Bülent Arınç’ın sınıf arkadaşı Nazım Kaynak’ın yaş haddinden emekliye ayrılması sonrası yapılan seçimi 13. Hukuk Dairesi Başkanı Ali Alkan kazandı. AKP’nin yaptığı değişiklik sonrası gelen üyelerin blok oyuyla seçildiği iddiasına tepki gösteren Alkan, 1 ve 3 yıllık eylem planı sözü verdi.

Yargıtay Birinci Başkanlığı’na Onüçüncü Hukuk Dairesi Başkanı Ali Alkan ilk turda seçildi. Bülent Arınç’ın sınıf arkadaşı Nazım Kaynak’ın yaş haddinden emekliye ayrılması sonrası yapılan seçimde AKP’nin yaptığı değişiklik sonrası gelen üyelerin blok oyuyla seçildiği iddiasına tepki gösteren Alkan, 1 ve 3 yıllık eylem planı sözü verdi. Yargıtay Birinci Başkanvekilliği’ne ise 200 oy alan 23. Hukuk Dairesi Başkanı Mahmut Bilgen seçildi. Yargıtay Başkanlığı’na seçilen Ali Alkan, Yargıtay Konferans Salonu’nda yapılması planlanan ilk basın toplantısını, Başkanvekilliği seçiminin ikinci tura kalması nedeniyle Yargıtay Ceza Genel kurul Salonu’nda yaptı. Konuşmasında cumhuriyet ve demokrasinin en önemli teminatı olan Yargıtay’ın bütün sorunlarına sahip çıkarak, el birliğiyle çözümü konusunda elinden geleni yapmayı taahhüt eden Alkan, “Yargıtay’ın halkımızın adil yargılanma beklentilerinin karşılaması için bahane üretmeden, olumsuzluklara aldırmadan çalışacağımı hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağıma huzurunuzda söz veriyorum. İnsan hakları ihlallerinin önlenmesi ve insana verilen değerin Yargıtay kararlarının ruhuna nakşedilmesi için elimden geleni yapacağım. Yargıtay’ın Cumhuriyetin ve demokrasinin teminatı olmaya devam edeceğini belirtirken cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü saygı ve şükranla anıyorum” diye konuştu.

“Kınıyorum”
Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Alkan, seçim sürecinde basına yansıyan “kimi adayların Başbakan Erdoğan tarafından, kimi adayların ise başka bir grubu temsilen yeni üyelerce desteklendiği” yönündeki haberleri de değerlendirdi. Alkan, “Yargıtay’da kimse belli bir grubun düşüncenin inancın temsilcisi değildir. Yargıtay’daki tüm arkadaşlarımız hukukun ve hukukun üstünlüğünün temsilcisidir ve bu amaçla çalışmalarını sürdürürler. Bu şekildeki düşünceleri kınıyorum” dedi. Ali Alkan, 9 Şubat 1950 tarihinde Kızılcahamam’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1973 yılında mezun olan Alkan 26 Mayıs 1997 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçildi. 14 Eylül 2009 tarihinde Yargıtay Onüçüncü Hukuk Dairesi Başkanlığı’na seçilen Alkan, evli ve bir çocuk babası.

0saves


Haberi beğendiyseniz Yorum Yapım veya RSS‘e üye olarak haberleri rss okuyucunuzdan takip edebilirsiniz.

Facebook hesabınla yorum yap

Yorum Yaz »