Amerika’da Tarihi 1 Mayıs! YARIN ABD’DE HAYAT DURABİLİR!

TurkNA 30 Nisan 2012 0

ABD’de sessiz sedasız kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı bu yıl Wall Street’i İşgal Et hareketinin kampanyasıyla epey renkli geçecek.

1 Mayıs; Avrupa, Güney Amerika ve Çin’de on yıllardır Chicago’da 1886 yılında gerçekleşen işçi katliamını ve işçilerin verdiği mücadeleyi anmak için bayram olarak kutlanıyor. Amerikalılar ise bunun yerine Eylül’ün ilk Pazartesi’ni Emek Bayramı olarak kutluyorlar.

Wall Street’i İşgal Et hareketi yarın ABD’nin 125 kentinde toplu taşımanın durmasını, işçilerin işe gitmemesini, kısacası genel grev gerçekleşmesini istiyor.

Aylardır bu eylem için hazırlanan hareketin ne kadar başarılı olacağı ise şimdilik belirsiz.

2011′in yaz aylarının son günlerinde ortaya çıkan işgal hareketi polisin sabit kampları sökmesiyle hızını yitirmişti. Havaların ısınmasıyla geçen hafta sonu kendini yeniden gösteren hareket polisin sert müdahalesiyle karşı karşıya kaldı.

Hareketin merkezi New York’ta ise çok sayıda eylem yapılması bekleniyor. Milyarder iş adamı ve Belediye Başkanı Michael Bloomberg Pazar günü eylemcileri uyararak “insanların işlerini yapmasını engellemeniz halinde gereken yapacak. Protesto hakkına saygılıyız” dedi.

Başkan Bloomberg’in kendisi de servetini Wall Street’ten kazandı.

0saves


Haberi beğendiyseniz Yorum Yapım veya RSS‘e üye olarak haberleri rss okuyucunuzdan takip edebilirsiniz.

Facebook hesabınla yorum yap

Yorum Yaz »