Amerika’da Araba Almak

TurkNA 01 Mart 2011 0
Amerika’dasınız, kalacak yerinizi buldununz, iş, okul gibi önemli konularla ilgili sorunlarınızı çözdünüz, şimdi araba alma zamani.

Buradaki araba fiyatları Türkiye’ye oranla daha ucuz.  J

Ama…

Gene de öncelikle bir arabaya ihtiyacınızın olup olmadığını tespit etmelisiniz. Elbette, ihtiyacınız yoksa araba almayın şeklinde bir tavsiye olamaz, olursa da doğru olmaz.  Bazen, araba almak sadece zevk amaçlı alabilir.  Özellikle de Hollywood filimlerinde görüp çok beğendiğiniz Amerikan arabaların anavatanında iken.

Biz sadece tavsiyelerde bulunarak karar vermenize yardımcı olalım.

Öncelikle bütçenizi iyi yapın.  Araba almak sürekli işletim gideri demektir, unutmayın.

Amerika’ya yeni geldiniz, kredi geçmişiniz yok.  Üzülerek belirtelim yeni araba almanız neredeyse imkansız.  Şayet, “kredi geçmişinizin olmaması yada kötü kredinizin olması önemli değil, gelin hemen son model arabanızı teslim edelim” şeklinde bir kampanyaya rastlarsanız, sahip olmak istediğiniz araba için gerçek değerinin iki katı fiyat ödemek zorunda kalacaksınız demektir.

Bizim tavsiyemiz başlangıç için ikinci eli tercih etmeniz yönünde olacak. Zira  -genel olarak- 2 yasindaki bir arac, degerinin %40-50 sini kaybetmis demektir.

Amerika’da $500 gibi bir fiyata bile araba bulmanız mümkün olacak. (ben ilk geldigimde aldigim $500lik arabayi, 3 sene kullanmistim) Ancak…. böyle bir arabanın basınıza açacağı masraf ve sıkıntıları göz ardı etmemelisiniz.  Bozulan $50’lik bir parçanın onarımı için $300 işçilik bedeli ödemek zorunda kalabilirsiniz.  Kullanılmış araba alırken en büyük düşmanınız işçilik bedelleridir, unutmayın…

Gelelim kullanılmış araba alırken dikkat etmeniz gerekenlere.  Arabanın VIN numarasını alarak carfax.com’dan arabanın bütün özgeçmişini görebilir, kbb.com’dan istenilen fiyatın gerçekçiliğini öğrenebilirsiniz.  Özgeçmiş testinden geçen ve fiyatı uygun olan arabanın ikinci durağı ustasının tezgahı olmalıdır.  Kısa vadede başınıza açılma ihtimali olan masraflar nelerdir, bu araba bu fiyatı eder mi gibi soruların cevaplarını ustasından alın.

Bütün soruların cevapları tatmin edici ise araba artık sizin olmaya hazırdır.

FORUM kisminda da Turk North America uyelerinden tavsiyeler alabilirsiniz; unutmayin..

Araba satın almanın bürokratik işlemleri ABD’de oldukça kolaydır.  Arabasını satın aldığınız kişinin imzalayacağı gerekli evraklarla (title, insurance) en yakın “motor vehicle”a giderek yapacağınız yarım saatlik bir işlem sayesinde evinize yeni arabanızla dönmeniz mümkün olacaktir.  Amerika’da, araç plakaları arabaya değil sahibine aittir.  Işlemler biter bitmez size yeni plakanız da hemen, teslim edilecektir.

Arabayı almaya karar verdiğinizde öncelikle, aracın VIN numarası ile zorunlu trafik sigortanızı yaptırmalısınız.  Aksi taktirde trafiğe çıkmak şöyle dursun satın alma işlemlerini dahi gercekleştirmeniz mümkün olmayacaktir.  Yani, “motor vehicle”a gitmeden önce sigortanızı yaptırmış olmanız gerekiyor.

Araba alırken, karar vermenizde etkili olacak etkenlerden biri de, az önce bahsettiğimiz zorunlu trafik sigortasidir.  Ülkede yeni olmanız, henüz bir kredi ve sürücü geçmişinizin olmaması, karşınıza gene dezavantaj olarak çıkacak.

Sadece $1000’ a aldığınız bir araba için senede $2000-$3000 zorunlu trafik sigortası ödemeniz gerekebilir.  Üstelik bu sigorta, sizin arabanızda oluşacak hasarları kapsamayacak.  Kendi arabamın masrafları da ödensin derseniz daha yuksek bir rakamı gözden çıkarmanız gerekebilir.

Bazi Sigorta Sekilleri ve…
Liability; sizin hasarinizi karsilamaz, sadece karsi tarafin masraflarini oder.  Zorunludur

Comprehensive; sizin ve karsinizdakinin masraflarini oder

Collision; sigortasiz birisi size carparsa, sizin masraflarinizi oder.

Deductible; masraflarin sizin cebinizden cikacak kismi. ($500 deductable ise, $2,000 masrafli bir kazada size $1,500 gelecek demektir)

Trafikte alacağınız her ceza sigorta masrafınızı artıracaktır.  Kaza riski yüksek sürücüyseniz bedelini ödersiniz.

Sigorta şirketlerinin, sigorta ücretlerini belirlerken baz aldığı kriterler arasında sizin nasıl bir sürücü olduğunuzun da önemi var.  Trafik kazası ve cezası olmayan sürücülere için indirmli fiyatlar uygulanır.

Siz kurallara saygılı olmazsanız kanunlar size acımasız olacaktır.

“Turk North America”nın satılık araba ilanlarını görebilmek için buraya tıklayın.

0saves


Haberi beğendiyseniz Yorum Yapım veya RSS‘e üye olarak haberleri rss okuyucunuzdan takip edebilirsiniz.

Facebook hesabınla yorum yap

Yorum Yaz »